Säästmine ja investeerimine - mis on nende erinevus?

Säästmine ja investeerimine on mõlemad seotud sellega, et paned osa oma rahast tuleviku tarbeks kõrvale. Ometi on nende tegevuste vahel mõned põhimõttelised erinevused. Järgnevalt vaatame täpselt üle, mis ühte või teist tegevust iseloomustab.

Säästmine – pane raha kõrvale

Kõige üldisemalt öeldes on säästmine raha kogumine. Sa paned igas kuus oma sissetulekutest teatud summa kõrvale ning ei kuluta seda igapäevaste tegevuste peale ära. Näiteks kui säästad iga kuu 25 eurot, oled aastaga kogunud 300 eurot. Säästmisel võivad olla konkreetsed eesmärgid. Võid koguda raha, et saada elus ettetulevate ootamatuste korral paremini hakkama. Auto läheb katki? Kaotad töökoha? Lähedane inimene haigestub? Sellised elusituatsioonid nõuavad väljaminekuid, mida on keeruline katta, kui sul ei ole teatud rahasummat kõrvale pandud.

Säästmine on hea võimalus koguda raha tulevasteks väljaminekuteks. Vajad uut pesumasinat? Plaanid väikest koduremonti? Kavandad soojamaareisi? Teed lihtsa arvutuse, otsustad, kui suure summa saad iga kuu kõrvale panna ning saadki teada, kui pikalt tuleb raha koguda, et oma unistus teoks teha.

Säästmine tähendab üldjuhul pigem lühiajalist raha kogumist, kus saad olla kindel, et kõrvalepandud summa ei vähene ning saad selle soovi korral kohe kasutusse võtta. Meie Kambja HLÜ-s pakume näiteks kahte erinevat hoiust lähtuvalt eelkirjeldatud säästmise eesmärkidest. Meelerahuhoiusega kogud ootamatuste tarbeks ja säästuhoiust kasutades kogud planeeritud väljaminekuteks. Hoiuse intress sõltub hoiustatava summa suurusest ning hoiuste turvalisuse tagamiseks kuulub meie HLÜ SA Hoiu-Laenuühistute Hoiuste Tagamise Fondi liikmete hulka.

Investeerimine – pane raha kasvama

Investeerimine tähendab seda, et paigutad oma raha eesmärgiga teenida selle arvelt täiendavat tulu. Erinevalt säästmisest, kus soovid oma raha näiteks aasta pärast ära kulutada, on investeerimine pikaajaline tegevus. Selleks jaoks kasuta raha, mida sa ei pea lähema viie aasta jooksul ilmtingimata ära kulutama.

Raha väärtuse kasvatamiseks paigutatakse see mitmesugustesse varadesse – näiteks aktsiatesse, investeerimisfondidesse, kinnisvarasse või mujale. Selle jaoks pead esmalt veidi teadmisi koguma. Kuhu investeerida? See sõltub peamiselt sellest, kui palju on sul vaba raha ning kui suur on sinu riskitaluvus. Investeerimine tähendab nimelt seda, et sa võtad oma rahaga riski – sa ei tea täpselt ette, kas ja kui palju sa teenid. Sa pead olema valmis selleks, et sinu investeeringu väärtus aja jooksul kõigub. Näiteks aktsiate hinnad võivad vahepeal nii tõusta kui langeda.

Nii säästmine kui investeerimine on tegevused, millega saad alustada tasa ja targu. Sul ei pea kohe alguses suuri summasid olema. Säästes isegi vaid 10 eurot kuus, on sul võimalik nii oma elujärge parandada kui ka investeerimiseks vajalikke vahendeid koguda.

Hoiused