Erinevad võimalused lastele raha kogumiseks

Lastele raha kogumine on oluline samm nende tuleviku kindlustamiseks. Eestis on vanematel mitmeid võimalusi, kuidas seda teha, alates madalama riskiga hoiustest kuni kõrgema riski ja tootlusega aktsiainvesteeringuteni. Siin on ülevaade peamistest võimalustest:

1. Hoiused ja hoiukontod

Eesti hoiu-laenuühistud ja pangad pakuvad lastehoiuseid, mis on suunatud nooremate säästjate jaoks ja pakuvad tavaliselt kõrgemat intressimäära. Need on suurepärane valik vanematele, kes eelistavad madalamat riski ja kindlustunnet, et nende säästud on turvalised. Kambja HLÜ säästuhoiusest saad lugeda täpsemalt siit.

2. Investeerimisfondid

Investeerimiskontod, kus raha paigutatakse fondidesse, on hea valik vanematele, kes soovivad raha paigutada erinevatesse varaklassidesse. Eestis on lai valik indeks- ja aktiivselt juhitud fonde, mis võivad pikas perspektiivis pakkuda head tootlust.

3. Aktsiad

Investeerimine aktsiatesse on kõrgema riski ja potentsiaalse tootlusega valik. Vanemad saavad valida ettevõtteid, mis maksvad dividende või investeerida kasvupotentsiaaliga ettevõtetesse. Aktsiainvesteeringud nõuavad järjepidevat jälgimist ja turgude mõistmist.

4. Võlakirjad

Võlakirjad on veel üks võimalus raha paigutamiseks. Need on vähem riskantsed kui aktsiad ja pakuvad regulaarset tulu intressimaksete näol. Riikide valitsuse või suurettevõtete väljastatud võlakirjad võivad pakkuda stabiilset ja ennustatavat tootlust, mis on oluline pikaajalise säästmise puhul.

Lastele rahatarkuse õpetamine

Lisaks raha kogumisele on tähtis õpetada lastele finantsteadlikkust. Siin on mõned praktilised sammud:

Rahast rääkimine: Arutelud raha väärtusest ja selle teenimise ning kasutamise viisidest on olulised.

Taskuraha: Regulaarne taskuraha annab lastele võimaluse õppida raha juhtimist.

Eesmärkide seadmine: Aidake lastel seada säästmise eesmärke, olgu selleks siis uus mänguasi või raamat.

Haridusmängud ja rakendused: Kasutage mänge ja rakendusi, mis õpetavad lastele säästmist, investeerimist ja eelarvestamist lõbusal ja kaasahaaraval viisil.