Kus hoida kodu ostu sissemakset?

Kodu sissemakseks säästmine: Kus hoida oma raha?

On neid inimesi, kes eelistavad elupinda üürida, kui ka neid, kes unistavad oma kodu ostmisest. Selleks, et eluaset osta kasutatakse tihti pangalaenu. Kui lisatagatise kasutamise võimalus puudu, on vaja endal kokku koguda sissemakse. Tekibki küsimus, et kus koguda enda sissemakset.

Pangakonto

Kõige lihtsam ning tavalisem viis on selleks oma tavalisele pangakontole kogumine. Paned iga kuu teatud summa kõrvale ja tasapisi see rahasumma koguneb. Hea oleks selleks teha eraldi konto, kus ei ole võimalik seda nii lihtsalt ära kasutada. Siin tuleb arvestada, et tavalisele pangakontole kogutava raha eest ei maksa pangad intressi. Kuna inflatsioon on ajalooliselt olnud keskmiselt 2-3% juures (viimasel ajal rohkem), väheneb kontol seisva raha väärtus ajas, mille võrra peab rohkem koguma. Risk on väike, kuid tootlus olematu.

 

Pangahoius

Järgmine võimalus on teha pangas tähtajaline hoius. Tihti on tähtajaks vähemalt üks aasta. Eestis asuvate pankade tähtajaliste hoiuste intressimäärad varieeruvad 0,01% - 4% aastas. Ka nende intresside puhul jääb intressi tootlus tõenäoliselt inflatsioonile alla. Risk on väike, kuid seda ka tootlus.

 

Hoiu-laenuühistu säästuhoius

Viimaseks alternatiiviks saab välja tuua raha hoiustamise mõne hoiu-laenuühistu säästuhoiusel. Säästuhoiusele on võimalik teha endale sobival ajal sissemakseid, et hoiustatav summa suureneks ja seda ilma igasuguste tasudeta. Mida suuremaks koguneb hoius, seda rohkem see intressi teenib. Eesti Hoiu-laenuühistute Liitu kuuluvate ühistute intressimäärad jäävad 4% - 6% juurde aastas. See tagab mõistliku riski ja hea tootluse.

Täpsemalt Kambja Hoiu-laenuühistu säästuhoiusest saad lugeda siit!

 

Aktsiad

Alternatiiviks on investeerida kogutav summa aktsiatesse. Balti börsile on võimalik investeerida raha mõningate Eestis asuvate pankade kaudu ilma teenustasudeta. See muudab raha investeerimise lihtsamaks ja vähem kulukaks. Küll aga peab silmas pidama, et aktsiaturg ei ole alati ainult tõusujoonel ehk võib juhtuda, et mingil perioodil on kogutud raha aktsiate hinna kukkumise tõttu väiksem kui esialgu investeeritud. Risk on kõrgem, kuid seda ka potentsiaalne tootlus.

 

Võlakirjad

Ettevõtete võlakirjad on hea võimalus intressitulu teenimiseks. Balti börsil on erinevaid ettevõtteid, kes on välja andnud oma võlakirjad. Intressimäär võib varieeruda mõnest protsendist kuni üle kümne protsendini. Võlakirjade puhul tuleb arvestada, et need on üldjuhul pikemad kui aasta ja neid ei ole väga lihtne turul müüa, sest ostu-müügi tehinguid toimub vähe. Risk on vähese likviidsuse tõttu kõrgem, kuid tootlus on hea.