Mida tuleks teada inflatsioonist?

Inflatsioon tähendab tarbijahindade kasvu. Sellest saab rääkida juhul, kui hinnatõus ei puuduta pelgalt üksikuid kaupu ja teenuseid, vaid on laiem.

Kuidas inflatsiooni arvutatakse?

Inflatsiooni arvutamisel antakse suurem kaal toodetele, mille peale kulub rohkem raha (nagu näiteks elekter ja bensiin) ning väiksem kaal toodetele, millele kulub vähem raha (nagu näiteks jahu ja suhkur).

Igal perel on erinevad tarbimisharjumused: keegi kasutab autot ja ostab tihti lihatooteid, teised kasutavad ühistransporti ja on taimetoitlased. Tarbimisharjumuste keskmine annab kokku toodete ja teenuste osakaalu, mida inflatsiooni mõõtmisel arvestatakse.

Inflatsiooni mõõtmisel võetakse arvesse kõiki kaupu ja teenuseid, mida kodumajapidamised tarbivad:

  • igapäevakaubad (nt toit, ajalehed ja bensiin);
  • kestuskaubad (nt riided, arvutid ja pesumasinad);
  • teenused (nt juukselõikus, kindlustus ja eluaseme üürimine).

Aastane inflatsioonimäär väljendatakse protsendiga, mis näitab muutust võrreldes eelmise aastaga. Näiteks kui tänavu novembris oli inflatsioon 1,8%, siis see tähendab, et võrreldes eelmise aasta novembriga on hinnad 1,8% tõusnud.

 

Miks sa peaksid inflatsiooni tähele panema?

Sisuliselt tähendab see sinu jaoks seda, et ühe euro väärtus on varasemaga võrreldes väiksem – ühe euro eest saab osta vähem kaupu. Inflatsioon näitab sulle ära, kui palju on elu eelmise aastaga võrreldes kallimaks käinud.

Oletame, et eelmise aasta detsembris tõusis sinu palk 2,5%. Kui näed, et selle aasta detsembris on inflatsioon samuti 2,5%, siis tead, tegelikult saad oma kuupalga eest osta praegu täpselt sama palju kui aasta tagasi ning sisuliselt su palk ei olegi suurenenud.

Inflatsiooni tuleb tähele panna ka hoiustamisel. Tuleb vaadata, milline on hoiuseintress ja milline on inflatsioon. Siis võib järeldada, kas hoiuse väärtus sinu jaoks tõuseb või hoopiski langeb. Kui hoida oma sääste tavalisel arvelduskontol, tuleb teada, et kuigi rahanumber jääb samaks, siis selle väärtus on pidevalt väikeses languses. See sunnib otsima hoiustamisvõimalusi, mis tasandaks ära inflatsioonist tingitud raha väärtuse kahanemise ning kasvataks sinu hoiusesummat pidevalt suuremaks.

Kambja HLÜ pakub vähemalt 2-aastase tähtajaga hoiusele kuni aasta lõpuni 6-protsendilist intressi. Praegust inflatsioonimäära arvestades (1,8%) kasvab sinu raha niimoodi 4,2%.

 

(Artikli kirjutamisel on kasutatud Euroopa Keskpanga infoveebi.)

Hoiuseintresside info