Pere-eelarve - milleks ja kuidas?

Kas avastad mõnel kuul, et järgmise palgapäevani on veel nädala aega minna, kuid raha Sinu arveldusarvel on täiesti nulli sulanud? Taas võtad välja oma krediitkaardi või küsid lähisugulaselt väikese laenu. Kuidas sellist olukorda vältida?

Pere-eelarve aitab kulutusi kontrollida

Kui koostad pere-eelarve, on Sul olemas väga täpne ülevaade oma sissetulekutest ja väljaminekutest.

Näed kohe ära, kas oled rahadega miinuses või plussis. Miinuse korral oskad leida kohti kokkuhoiuks, kuna tead, kuhu su raha kulub. Võib-olla jätad ära paar kohvikuskäiku või vahetad mõne kallima igapäevatoote soodsama vastu? Kui aga raha jääb üle, saad leida parima viisi säästmiseks.

Kokkuvõtlikult annab pere-eelarve koostamine sulle järgmise teadmise:

1) kui suured on pere sissetulekud ja väljaminekud

2) millele ja mis summades raha kulub

3) mille pealt on võimalik kulusid kokku hoida

Kuidas pere-eelarvet koostada?

Pane kirja kõik oma sissetulekud ja väljaminekud. Tee seda 1 kuu lõikes, kuna üldjuhul laekuvad sissetulekud (palk, toetused, stipendiumid vm) kord kuus ja püsikulud (laenu- ja liisingumaksed, kommunaalid, arved teenuste eest jne) tuleb samuti tasuda kord kuus.

Kui sinu pere sissetulekud ei ole regulaarsed, tee plaan näiteks poolaasta või aasta lõikes. Nii saad kuude kaupa kirja panna suuremad sissetulekud (tulumaksutagastus, preemia) ja väljaminekud (pereliikmete sünnipäevad ja tähtpäevad, puhkusereisid) ning nendega arvestada.

Abimehed eelarve koostamisel:

1) kõige lihtsam on kasutada kulude ja tulude ülesmärkimiseks paberit ja pliiatsit

2) vana hea Exceli tabel on samuti suurepärane abimees – seal saad luua sissetulekutele ja väljaminekutele eraldi kategooriad ning panna tabeli enda eest kulusid kokku arvutama

3) tehnoloogia-huvilised võivad proovida erinevaid äppe ja koostada eelarve oma nutitelefonis, näiteks võid katsetada rakendusi Monefy, Wallet, HomeBudget või GoodBudget .

Rahaga tuleb targalt ümber käia. Mõistlike otsuste eelduseks on aga see, et omad täielikku ülevaadet oma finantsolukorrast. Pere-eelarve koostamine annab Sulle selguse ja lisab juurde kindlustunnet.

Head eelarvestamist!