Küsimused, mida enne laenu võtmist küsida

Kas mul on vaja laenu võtta?

Kõige esimene küsimus on see, et kas ma tõepoolest vajan lisaraha? Võib-olla saan veidi raha koguda ning oma soovi ise täita? Tuleb veenduda, et tegu ei oleks hetkeemotsiooni või niisama tujuga. Laenu võtmine on tõsine juriidiline tehing ning sellesse ei tohiks kergekäeliselt suhtuda. Kindlasti ei ole mõistlik laenuraha kasutada lihtsalt igapäevaste jooksvate kulutuste eest tasumiseks.

Mille jaoks ma laenu soovin?

Oluline, et laenuvõtja piiritleks väga selgelt oma vajaduse – mida kavatsetakse laenurahaga ette võtta. Kas laenuga ostetavat asja saab kasutada pikema aja jooksul? Kas see aeg on pikem kui laenu tagasimaksmise periood? Näiteks korteriremont tõstab kogu pere elukvaliteeti pikema aja vältel, samal ajal kui kõige uuema iPhone’i väärtus muutub iga kuuga järjest väiksemaks. Laenu abil tasub teha tulevikku vaatavaid otsuseid, millest saadav kasu on pikaajaline.

Kas ma saan laenu?

Kindlasti tasub esmalt tutvuda tingimustega, mida erinevad laenupakkujad laenuvõtjale kehtestavad. Vanus? Sissetulek? Tööstaaž? Kasulik on uurida laenuandjate kodulehti ning käia nõustamisel.

Kui suurt summat olen ma võimeline tagasi maksma?

Oma rahalist seisu tuleb selge pilguga hinnata. Milline on tegelikult minu maksevõime? Laenu tagasimaksed ei tohi halvendada laenaja elukvaliteeti ega hakata igapäevaelu segama. Selle teadasaamiseks tuleb kõik oma igakuised kulutused läbi mõelda ning koostada pere-eelarve. Üldine soovitus on, et laenu peale ei tohiks kuluda enam kui 30-40% regulaarsest sissetulekust. Kuigi võib loota, et sissetulekud tulevikus kasvavad, tuleb laenuvõtmise otsuse tegemisel arvestada vaid praeguste reaalsete rahanumbritega. Samuti on ideaalne, kui laenumaksete kõrvalt on võimalik säästa, olgu siis pensionipõlveks või muude investeeringute tarbeks.

Kas on vaja omaosalust?

Kinnisvara ostmisel on tavaliselt vajalik omaosalus, mis tähendab, et ligikaudu 20% vajaminevast laenusummast peab juba olemas olema. Siin on laenuandjatel erinevaid võimalusi, millega tuleb põhjalikult tutvuda.

Kui pikk on laenuperiood?

See on väga oluline näitaja, mida arvestada – kui pikka aega tuleb mul igakuiseid tagasimakseid tasuda. Ei ole mõistlik kergekäeliselt laenuperioodi pikemaks venitada. Laenuperiood olgu just nii pikk kui vajalik ja nii lühike kui võimalik.

Kui kulukaks laenuvõtmine mulle läheb?

Mõistlik on täpselt välja arvutada, mis on laenuvõtmise hind. Kui palju maksan intressi ning millised kulud laenuvõtmisega veel kaasnevad? Selleks, et laenuandjate pakkumisi paremini võrrelda, on hea vaadata krediidikulukuse määra. Seda väljendatakse aastase protsendina ning mida madalam see on, seda soodsam on laen. Krediidikulukuse määr näitab laenu kasutamisest tulenevat kogukulu ehk intressi, laenulepingu sõlmimise tasu ja muid võimalikke tasusid.

Mida teen ootamatuste korral?

Tasub mõelda, kas on olemas tagavaraplaan selleks, kui mina või minu pereliige peaks näiteks töö kaotama? Kui laenu tagasimaksmisel on ette näha raskusi, andke sellest kohe laenuandjale teada. Üheskoos saate tekkinud olukorrast parima väljapääsu leida. Tavaliselt pakutakse välja maksepuhkust või pikendatakse laenu tähtaega, et kuumaksete suurust vähendada.

Meie kontaktid