Eesti elamufond vananeb ning varem või hiljem tuleb iga korterelamu puhul kätte aeg, mil on tarvis teha renoveerimistöid. Sõltuvalt hoone east ja seisukorrast tuleb korteriühistutel tihti ette võtta kütte- ja ventilatsioonisüsteemi kaasajastamine, katuse ja fassaadi remont, trepikodade renoveerimine, maja soojustamine, akende vahetus või mõni muu inimeste elukeskkonda parandav töö.
Määratle hetkeolukord ja kaalu laenu võtmist hoolikalt
Esimese sammuna tuleb määratleda hoone hetkeolukord ning selleks on hea kasutada ehituseksperdi abi. Seejärel tuleb ühistul ehituseksperdi nõuandeid arvestades otsustada, milliseid töid ja millises järjekorras oleks mõistlik ette võtta. Pikas plaanis tasub saavutatav energiasääst ja paremad elutingimused end kindlasti ära.
Kui on selge, et ühistu oma vahenditest jääb väheseks, võib kaaluda laenu võtmist. Sel juhul tuleb kõigepealt välja selgitada, milline laenukoormus korteriomanikele sobib ning jõuda ühiselt otsuseni planeeritavate tööde mahus ja eelarves. Mõnikord on tarvis seada prioriteete ning selge on, et hoone tehnosüsteemide korrasolek on oluliselt suurema kaaluga kui näiteks trepikodade siseviimistlus.
Kui korteriühistu on juba mõnda aega tegutsenud ja maksud on korralikult makstud, ei tohiks ühistul tavaliselt laenu saamisega probleeme olla. Laenu taotlemisel mõjub positiivselt, kui on näha, et ühistu suudab ennast ise ilusti ära majandada. Oluline on ka see, et ühistu kontole on juba remondifondi sissemaksetega kogunenud osa renoveerimisele kuluvast rahast.
Vali tugevad partnerid
Projekteerija ja ehitaja valikul ei tohi ainukeseks kriteeriumiks olla odavaim hind. Tasub pühendada aega taustauuringuks, vaadata pakkujate poolt varem renoveeritud korterelamuid ja suhelda sealsete juhatuse liikmete või halduritega.
Kindlasti annab korteriühistu tööde teostamisel kindluse ehitusjärelevalve, kes jälgib, et kõik saaks renoveerimise juures õigesti tehtud.
Kambja Hoiu-Laenuühistust saab kortermajade renoveerimiseks laenu
Laenu soovides võib Kambja Hoiu-Laenuühistu liikmeks astuda näiteks korteriühistu ise. Mõnikord piisab ka sellest, kui mõned korteriühistu juhatuse liikmed on Hoiu-Laenuühistus. Laenu tagatiseks sobib panna näiteks mõned korterid renoveeritavast majast. Oluline on, et ühistul oleks tegus ja asjatundlik juhatus ning selge arusaamine teostatavatest töödest ja eelarvest.
Meie Kambja Hoiu-Laenuühistus paneme hea meelega kortermajade renoveerimisele oma õla alla, sest mugav ja kaasaegne elukeskkond on oluline igale inimesele.