Intress on laenu hind

Intress on hind, mida sa laenu saamise eest maksma pead. Intress näidatakse ära protsendiga. See protsent lepitakse sinu ja laenuandja vahel kokku ning pannakse lepingusse kirja.

Intress võib olla üks kindel protsent ehk üks kindel ja kokkulepitud summa. Näiteks meie laenude puhul võib intress olla 10‒18% aastas. See tähendab, et kui laenad 1000 eurot, 1 aastaks, intressiga 17,40%, pead tagasi maksma 1094,25 eurot. Sinu intress 17,40% tähendab, et lisaks laenusummale tuleb sul tagasi maksta 94,25 eurot – see on sinu laenu hind.

Intress võib olla ka muutuv. Sel juhu seotakse laenuandja protsent EURIBORIGA, mis on üleeuroopaline pankadevahelise rahaturu intressimäär. EURIBOR muutub iga päev. Tavaliselt lepitakse selliste laenude puhul kokku, et EURIBOR vaadatakse üle iga 6 või 12 kuu tagant. Nii muutub ka sinu intress iga 6 või 12 kuu järel. Kui EURIBOR on selle aja jooksul tõusnud, siis sinu laenumakse tõuseb, ning kui EURIBOR on langenud, siis laenumakse väheneb.

Intressi maksmine ei pruugi olla ainuke kulu, mis sul laenamisega seoses tuleb teha. Lisaks tuleb võib-olla maksta lepingutasu või kulub raha tagatise seadmisele, notarile või mujale. Intress on aga enamasti suurim kulu laenamisel.

Lisaks tuleb tähele panna, mille pealt intressi arvutatakse. Lihtne ja levinud viis on arvutada intressi kogu laenusummalt. Mõnel juhul aga arvutatakse intressi laenujäägilt. Kuna laen igal kuul veidi väheneb, siis väheneb sellisel puhul ka makstav intress.

Kui palju laenu võtmine sulle maksma läheb? Laenu võtmist kaaludes on vaja see endale võimalikult täpselt selgeks teha. Vaid nii saad teha mõistlikke otsuseid.

Meie intressid